Projekty

Fond na podporu umenia podporil Mestskej knižnici v Moldave n/B v priebehu roka štyri tradičné remeselné tvorivé dielne - zdobenie vajíčok, pletenie košíkov, liatie sviečok a ozdobovanie medovníkov. Naša knižnica dostala podporu na štyri tradičné tvorivé dielne vo výške 1.500€. Žiaci zo štyroch základných škôl, ktoré pôsobia v meste navštívili 6. a 7. apríla 2017 mestskú knižnicu, aby si osvojili tradičné zdobenie vajíčok, ktoré im členky Združenia gemerských remeselníkov predviedli – Magdolna Palencsár a jej dcéra. Od nich sme sa mohli dozvedieť, že veľkonočné vajíčka s Veľkou nocou ako cirkevným/kresťanským sviatkom sú v úzkom vzťahu. Podľa cirkevnej symboliky predstavujú z hrobu zmŕtvychvstalého Krista. Vajíčko už od praveku symbolizuje život a znovuzrodenie. 7. a 8. Júna 2017 si mohli osvojiť a vyskúšať pletenie košíkov , ktoré im predviedli členky Združenia priateľov tradícií Monika Smolnická a Denisa Lindvaiová. 6. a 7. novembra 2017 sa uskutočnili ďalšie tvorivé dielne s tradičnými moldavskými remeslami v Mestskej knižnici v Moldave nad Bodvou. S členom zo Združenia gemerských remeselníkov - pánom Vojtechom Rigóm si žiaci všetkých štyroch základných škôl z Moldavy vlastnoručne vyrobili sviečky z vosku. V našej knižnici sa v dňoch 12. a 13. decembra 2017 už po štvrtýkrát v tomto roku zrealizovali tvorivé dielne s tradičnými moldavskými remeslami. Vďaka podpore z Fondu na podporu umenia a s pomocou Eriky Vranaiovej zo Združenia gemerských remeselníkov si žiaci zo štyroch základných škôl pôsobiacich v Moldave nad Bodvou vyskúšali výrobu a zdobenie medovníkov : cesto sme prv zamiesili, neskôr vykrojili, piekli a zdobili.